Bülent Altop İlkokulu

BÜLENT ALTOP İLKOKULU

İldem Melikgazi Belediyesine baglı , bir yapi kooperatifi ve yeni bir yerlesim alanıdır.1995 yilinda Kayseri Il devlet memurlari için olusturulmus bir yapılanmadır.(Il devlet memurlarının kısaltılması olarak ildem ismiyle bilinen bir yerlesim yeri olmustur.)Bülent Altop Ilkögretim Okulu belirtilen yeni yerlesim birimi içerisinde yer almaktadir.
Okulumuz ilk olarak prefabrik bir binada 1998 yilinda egitim ögretime baslamistir.Daha sonra yaptırılan yeni binasında 2000-2001 ögretim yılında faaliyetini

sürdürmektedir.  Okulumuz şu anda 4+4+4 sistemine geçilmesinden dolayı hem ilkokul hemde ortaokul olarak hizmet vermekte iken şubat 2014 te ortaokul kısmı Ramazan Büyükkılıç Ortaokulu olarak yeni binasına taşındı.İlkokulumuzda  1388 öğrenci  mevcuttur. Okulumuz 5 idareci, 56 ögretmen, 1 memur ve 3 yardımcı hizmetli ve 2 rehber öğretmen ile toplam 67 personel egitim ögretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Okul binamız üç katlıdir. Okulumuzda ikili ögretim yapilmakta olup, 4.5. sınıflar sabahçı , 1.2. sınıflar öğleden sonra öğrenim görmektedir. Okulumuz bünyesinde ;2 derslikte 4 anasınıfı şubesi ve 24 derslikte 48 şube mevcuttur. Okulumuz 2000-2001 egitim –ögretim yilinda Bülent Altop Ilkögretim Okulu adı altında faaliyete geçmis olup, Hakkı ALTOP adında hayırsever bir vatandaşımızın katkılarıyla bir trafik kazasi sonucu kaybettigi oğlu Bülent ALTOP anısına yaptırılmıştır.

GESI BÖLGESİNİN  TANITIMI

A-Cografi  Yapisi:                Şehir merkezine 18 km uzaklikta, Kizilirmak’in  Iç Anadolu Bölgesinde yaptigi büyük büklümün güneyinde irili ufakli birçok eski  yanardagin patlamalari sonucu biriken kül ve levhalarin olusturdugu genis bir  platoda kendine bir yerlesme alani seçmistir. Bu plato, Kizilirmak’a dökülen birçok  akarsu ve dereler tarafindan asinarak olusmus derin vadilerle hareketli bir  yapi kazanmistir. Bu yapinin denizden yüksekligi ortalama 1250 m dir.         Gesi, topografik  ortamda dar ve derin vadilerin yamaçlarinda birbirine yakin üç küçük yerlesme  alanindan tesekkül etmistir. Yerlesik alanlar yüksek agaçli dogal degerler ve zayif  bitki örtülü çiplak alanlarla çevrelenir. Vadinin tabanlarinda dogal ve  geleneksel bitki türleri, akarsu, çaglayan ve kültürsel su düzenleri, teras ve  teraslama duvarlari, kayalik, patika noktalari, yeralti sehirleri, kaya kilisesi,  Kaya mezarlari, Tümülüs ve höyükleri, kale tapinak kalintilari ile  güvercinlikler mevcuttur. Gesi Vadisi  görkemli bir yeşilliğe sahiptir. Bu yeşilliklerin en önemlisi her biri anit  karakterinde olan ceviz agaçlaridir.

B-Tarihi  Yapisi ve Turistik Özelligi:                  Gesi çevresinin  tarihi neolitik çaga kadar iner. Kendi dönemindeki adi ile Kones olan  Kültepe’ye bagli 13 yerlesimden birinin Gesi oldugu sanilir. Ilk Tunç çaginda  Asurlularin olusturdugu ticaretin yogun oldugu bir dönem yasanir. Sonra  sirasiyla Hitit, Frig ve Pers egemenliklerine rastlanir. Helenistik çagda ise  Kones yerine Kayseri (Eski adiyla Mazeke) önem kazanir. Bizans döneminde  Kayseri çok gelisir.         Gesi ve  yakin çevresinin tarihin çesitli devirlerinde degisik medeniyetlerce iskân  edinilmis oldugu, bu gün yörede mevcut olan kalintilardan anlasilir. Yeralti siginaklari,  kayalara oyulmus erken Hiristiyanlik dönemine ait fresklerle kaplidir.         Ayrica  uluslar arasi düzeyde öneme sahip olan ve ülkemizde en önemli arkeolojik  sitlerden birisi olan “Kültepe” Konis Korun Gesi’nin 6 km kuzeyinde yer  almaktadir.Yeni açilmakta olan yol ile bu uzaklik 2 km ye kadar inmektedir.         Gesi’nin  Kapadokya’nin dogal uzantisi oldugu, öngörüsü ile Turizm Bakanligi  tarafindan”Arkeolojik ve dogal sit alani “olarak tescil edilmis ve turistik  açidan korumaya alinmistir.

C-Sosyal  ve Ekonomik Durumu:                  Gesi  içerisinde bağ ve bahçelik alanlarin genis bir alan kaplamasina ragmen bu  alanlarda yapilan ugras ve çalismalar gelir getirmekten öte bir ugras olarak  göze çarpmaktadir. Gesi merkezinde oturan nüfusun büyük bir çogunlugu  Kayseri’de yer alan devlet daireleri ve diger kuruluslarda isçi ve memur  statüsünde çalismaktadir. Yeni yerlesim alanlarinda Kay-Kop ve Ildem de oturan  ailelerin büyük çogunlugu dar gelirli ve yine Kayseri ve çevresinde memur ve  isçi statüsünde çalisan insanlardan olusmaktadir.  

D-Egitim  Ve Kültür Durumu: Bölgede 1 ilkokul+Ortaokul, 3 ilkokul, 2 ortaokul,1 imamhatip ortaokulu ve 3 lise bulunmaktadır. Bülent Altop ilkokulu, HocaAhmet Yesevi İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet Han İlkokulu ,İldem İMKB Ortaokulu,Emekli Öğretmen Ramazan Büyükkılıç Ortaokulu, Abdülhamithan İmam Hatip Ortaokulu,Hakkı Altop Anadolu Lisesi, Saim Çelik Çok Proğramlı And. Lisesi,Av.Ahmet Ulucan Kız And.İmam Hatip Lisesi ,dört adette anaokulu ile egitim ögretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

E-Asayis  Ve Güvenlik Durumu:                Türkiye’nin  en büyük depolarindan birinin yer aldigi Mühimmat Depo komutanligi diye anilan  bir askeri birlik bulunmaktadir. Gesi ve çevresinde yer alan yerlesim  birimlerinin asayis ve güvenligi bir kısmı jandarma bir kısmı da Polis tarafindan saglanmaktadir.

F-Folklörü:                Türküleri ve  deyisleri ile folkloru zenginlesmistir.”G"esi Baglari”ve “Yârim Istanbul’u  Mesken mi tuttun ?”türküleri sadece yörede degil tüm Türkiye’de sevilerek  çalinir ve söylenir.

C-Ulastirma  Ve Altyapi;                  Gesi  çevresinde içme suyu sebekesi, elektrik aydinlanma, kanalizasyon ,ve doğal gaz şebekesi  bulunmakta olup çevre mahallelerle olan yolları asfalt olup  ulasim Ildem içerisinde 15 dakikada bir hareket etmektedir. 2014 Yılında raylı sistem araçlarıda hizmet vermeye başlamıştır.

 

Bülent ALTOP KIMDIR?

         Yatas A.S. ve SÜntas A.S. kurucu ortaklarindan Sayin Hakkı ALTOP ve Hatice ALTOP´un oglu olan Bülent ALTOP 1967 yilinda Kayseri´de dogdu.Ilk ve orta ögrenimini Kayseri´de tamamladiktan sonra Anadolu Üniversitesi Iktisat Fakültesini bitirdi.A.B.D. Pitsburg Üniversitesi´nde master yapti.

          Egitimini tamamladiktan sonra YATAS A.S´de Genel Müdür Yardimcisi olarak Kayseri´de kurulan üretim tesislerinde göreve basladi.1997 yilinda Ilkay ALTOP ile evlendi.YATAS A.S´de görevini sürdürürken bir iş seyehati esnasinda 16.08.1999 tarihinde elim bir trafik kazasinda vefat etti.Merhumu hayırla anıyor ve Yüce Allah´tan rahmet diliyoruz.Yazdır